Gebze Elektrostatik Toz Boya

Gebze elektrostatik toz boya, statik boya, toz boya, gebze toz boya firması için talepleriniz doğrultusunda kaliteli ve uygun statik boya fiyatları ile hizmetinizdeyiz.

Elektrostatik Toz Boya İle Çift Kat Boyama Risk Faktörleri ve Çözümleri

Geleneksel elektrostatik toz boya uygulaması büyük miktarda negatif yükün malzemeye geçmesine sebep olur. Eğer fazla olan elektronlar verimli bir şekilde topraklanmazsa boyanan yüzey negatif yüklenerek püskürtme tabancasından gelen negatif yüklü gebze toz boya taneciklerini iter. Bu sebeple iyi bir topraklama yapılmazsa iyi bir yüzey görünümüne sahip kalın bir kaplama elde edilemez. Sürtünme ile yükleme yapılan gebze toz boya uygulamasında toz boya tabancadan pozitif yüklü olarak çıkar, bu da yetersiz sayıda elektron olması anlamına gelmektedir.

Gebze toz boyanın malzeme yüzeyine yapışması için topraktan elektron çekilerek gebze toz boyanın nötralize edilmesi gerekir. Eğer bu işlem hızla gerçekleşmezse kaplanan yüzey pozitif yüklenir ve tabancadan çıkan toz boya taneciklerinin yüzeye yapışmasını engeller. Bu olay yüksek voltajlı ekipman kullanımında olduğu gibi gerekenden ince film kalınlıkları ile sonuçlanır.

gebze elektrostatik toz boya uygulama
gebze elektrostatik toz boya uygulama

Püskürtme ekipmanlarının iyi topraklanmaması

Sürtünme ile yükleme yapan ekipmanlarda başarılı bir uygulama için püskürtme tabancasının iyi bir şekilde topraklanması şarttır. Gebze toz boya pozitif olarak yüklendiğinde alıkoyulan elektronlar topraklanmalıdır. Tabancalar etkin bir şekilde topraklanmazsa negatif yükler birikir ve toz tanecikleri yüklenmeden tabancadan çıkar.

Elektrostatik Toz Boya Risk Faktörlerinin Çözümleri

  • Basınçlı havanın kalitesi
  • Püskürtme tabancasının kullanım pozisyonu
  • Geri iyonlaşma
  • Yüksek boya kalınlığı uygulanması